+38(050)635-95-54
+38(050)342-71-12
м. Дніпро, пр. Олександра Поля, 36, оф.1
м. Київ, вул. Бориспільська 9, корп.8 оф.318
Ми пропонуємо виключно те, на чому знаємося.
Українське є добре, і добре, що є!
 
Поиск по каталогу
 

 Системні будівельні матеріали для ремонтування залізобетонних конструкцій. Схема. Детально  

 Системные строительные материалы для ремонта железобетонных конструкций. Схема.

 

 
ТОВ НВП "КРОК"


+38(050)635-95-54
+38(050)342-71-12

Вторинний захист / Технологічна карта по застосуванню кольорової суміші "СИЛОЛ" на дорожньо-будівельних штучних спорудах та конструкціях

 НАУКОВО-ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО

"КРОК"

                                                                                                                                                                                            ЗАТВЕРДЖЕНО

Директор НВП "КРОК"

________________ В.Е.Зема

_____________________ 2004 р.

 

 Шифр об'єкту    687

 

 

 

Технологічна карта

 

по застосуванню  кольорової  захисної суміші  "СІЛОЛ"
на дорожньо будівельних штучних спорудах та конструкціях

ТК 218-31911658-001-2004

     

ПОГОДЖЕНО

РОЗРОБЛЕНО

Начальник Управління

науково-технічної політики УКРАВТОДОРу

_______________Є.Д. Прусенко

„____"___________2004

 

 

Директор з наукової роботи

НВП "КРОК"

________________Ю.Р.Колесник

"_____"____________2004 р.

ПОГОДЖЕНО

Начальник відділу стандартизації і метрології УДВТП „Укрдортехнологія"(Головний метролог УКРАВТОДОРу)

_______________Т.В.Хрипушина

„____"__________2004

РОЗРОБЛЕНО

Ст. науковий співробітник

________________Н.М.Тарасенко

"_____"____________2004 р.

 

  

РОЗРОБЛЕНО

Головний інженер

_________________І.В.Гриньов

"_____"____________2004 р.

 м. Київ

 

 

 

ЗМІСТ                                                                                                                                                                                   С

1 Галузь застосування...........................................................................................

2 Організація та технологія виробничого процесу............................................

3 Техніко-економічні показники..........................................................................

4 Матеріально-технічні ресурси...........................................................................

5 Вимоги безпеки і охорони довкілля..................................................................

Перелік НД, на які даються посилання в цій типовій технологічній карті..

 

3

3

11

11

  13

15

 

 

 

  

  

  

  

  

  

    

1 ГАЛУЗЬ ЗАСТОСУВАННЯ

1.1 Технологічна карта розроблена на застосування кольорового захисного покриття - суміш "Сілол", призначеного для надання водовідштовхуючих, захисних та кольорових властивостей бетонним і залізобетонним спорудам та конструкціям під час їх зведення та ремонту.

1.2 Технологічна карта передбачає виконання робіт бригадою  з суміщенням професій і включає: підготовку поверхні - попередню піскоструминну очистку, промивку та продувку стиснутим повітрям; виконання робіт з фарбування.

1.3 Технологічна карта може бути застосована для виконання захисту поверхонь бетонних споруд та відновлення захисного покриття з наданням  поверхні кольору будь - яких бетонних, залізобетонних споруд з урахуванням фактичних обсягів робіт, засобів механізації і матеріально-технічних ресурсів.

1.4 Обсяг робіт визначається площею поверхні, що підлягає захисту кольоровою сумішшю "Сілол".

1.5 Захисту підлягає бетонна поверхня, що має проектну міцність та повну  відсутність  руйнування, або нові споруди. При наявності руйнування бетонної поверхні, необхідно провести попередні ремонтні роботи по відновленню. 

1.6 Організаційно - технічні і технологічні рішення  закладені в основу при розробленні карти забезпечують техніко-економічні показники, що відповідають вимогам діючих будівельних норм,ДБН В.2.3-4-2000 „Споруди транспорту. Автомобільні дороги", ДБН Д.2.2-30-99 збірник 30 "Мости і труби"та ДБН Д.2.2-218-045-2001 „Відомчі ресурсні елементні кошторисні норми. Ремонт автомобільних доріг та мостів".

2 ОРГАНІЗАЦІЯ ТА ТЕХНОЛОГІЯ ИРОБНИЧОГО ПРОЦЕСУ

2.1 До початку робіт з нанесення захисного кольорового покриття "Сілол" на поверхонь  залізобетонних споруд слід виконати такі роботи :

- спланувати і ущільнити поверхню ґрунту під спорудою, що підлягає захисту для встановлення риштування;

- звести вздовж споруди тимчасове риштування;

- розмістити на будівельному майданчику необхідні матеріали, обсягом денного виробітку, облаштування та механізми.

2.2 До складу робіт, що розглядаються картою, входять такі роботи :

- попереднє очищення поверхні

- піскоструменеве очищення поверхні від бруду

- обезпилення стиснутим повітрям

- промивання водою

- приготування робочих складів захисної кольорової суміші "Сілол"

- нанесення захисної кольорової суміші "Сілол" за два шари.

2.3 Роботи з нанесення захисної кольорової суміші "Сілол" штучних залізобетонних споруд виконують в одну зміну бригадою у складі 5 чоловік :

- машиніст пересувного компресора пересувної електростанції 1 чол.

- маляр 5 розряду 2 чол.

- те саме 4 розряду 1 чол.

- те саме 3 розряду 1 чол.

Маляри володіють суміжними спеціальностями піскострумінника, монтажника конструкцій.

2.4 Всі операції з виконання технологічного процесу захисту поверхонь проводять при температурі повітря не нижче плюс 5 ˚С, за відсутності опадів, туману, роси. Не  допускається нанесення захисної суміші "Сілол" на вологу поверхню. При застосуванні пневморозпилювача фарбування проводять по можливості в безвітряну погоду. При швидкості вітру більше 10 м/с виконувати роботи з застосуванням піскоструменевої установки забороняється.

2.5 До нанесення захисної кольорової  суміші "Сілол" майстер знайомить малярів з вимогами діючих норм щодо застосування. Перед началом робіт бетонні поверхні чистять абразивним методом - піскострумінням. Робочі поверхні прогонових будов повністю очищають від попереднього захисного покриття, старої фарби, масляних плям, бруду. Швидкість вильоту абразиву 60-80 м/с. Продуктивність очищення може досягти 10-15 м2 /год, а витрати піску 0,05-0,06 м32 .   

2.6 Після абразивного очищення залишки бруду та піску з поверхні бетону змивають водою під тиском до 4 кгс/см2 та просушують стисненим повітрям. Для виконання робіт застосовують будь-яку  піскоструменеву установку. Поверхня бетону після обробки повинна мати однорідний світло-сірий колір.

2.7 Нові споруди перед нанесенням захисного покриття промивають водою та просушують стиснутим повітрям.

2.8  До складу обладнання піскоструменевої обробки  входять: піскоструменевий апарат, завантажуючий бункер, повітрозбірник (ресивер), два масловодовідокремлювача, повітряний шланг, шланг для подачі піщано-повітряної суміші, розпилювач з соплом. Один масловодовідокремлювач встановлюють між компресором і ресивером, а другий за ресивером.

2.9 Для подання до піскоструменевого апарату стислого повітря  та води застосовують шланги діаметром 25 мм типу Г, а для подання до розпилювача піщано-повітряної суміші - шланги діаметром 32 мм типу Ш.

При значних обсягах робіт використовують метало-мінерало-керамічні або мінералокерамічні сопла з ресурсом 80-100 годин, а при малих обсягах - металеві сопла. Робоча частина металевих сопел ресурсом до 5-7 годин повинна бути піддана термічній обробці до твердості           . Очистку  поверхні у важкодоступних місцях виконують щілинними соплами.

2.10 Сопла розташовують на відстані 15-30 см під кутом 75 о до поверхні, яка очищається. Пісок направляють на поверхню струменем стислого повітря під тиском 5-7 кгс/см 2, щоб уникнути порушення нормальної роботи піскоструменевих апаратів, повітря, що поступає очищають від мастила, води. Якість очищення перевіряється не рідше 1 разу за зміну, направляючи струмінь стислого повітря із сопла на лист чистого паперу.

2.11 Для піскоструменевої обробки застосовується  просушений кварцовий пісок   (вологість не більше 2%) з крупністю зерна до 2,5 мм. Під час тривалої перерві в роботі, щоб уникнути зволоження піску, залишати його в камері  піскоструменевого апарату не рекомендується.

2.12 Залишки піску і пилу з поверхонь, що були піддані піскоструменевій обробці, вилучають стислим повітрям. Поверхонь конструкцій промивають водою під тиском та просушують стислим повітрям.

2.13 Під час виконання  середніх і великих обсягів робіт рекомендуються однокамерні піскоструменеві апарати. Основні технічні характеристики однокамерного піскоструменевого апарату, ємкістю 170 л наведені в таблиці 6.

Пісок завантажують в резервуар через лійку з клапаном. В змішувальну камеру пісок надходить через кран, що регулює при роботі надходження піску, і перекриває при зупинці роботи доступ піску в змішувальну камеру.

Стисле повітря від компресора по шлангу подається в змішувальну камеру і частково з відводу - в резервуар для подання додаткового тиску на пісок. Пісок, що попадає в змішувальну камеру, підхоплюється струменем стислого повітря і по шлангу подається в сопло.

2.14 Суміш "Сілол"  перевіряють на відповідність ТУ У В 2.7-24.1-31911658.001-2002 та доставляють на об'єкт  у готовому до використання виді. Перед використанням суміші "Сілол" повинні бути ретельно перемішані у тарі  промисловим міксером або іншими такого типу механізмами . При необхідності суміш „Силол" можна розвести 10-15 % сольвента, згідно з ГОСТ 10214-78 „Сольвент нефтяной. Технические условия" та ще раз ретельно перемішати.

2.15 Перемішані суміші наносять на поверхні, що гідрофобізуються,  пневморозпилювачем, пензлями, щітками, валиком. При значних обсягах роботи склади рекомендується наносити за допомогою пневморозпилювача, або апаратами безповітряного розпилення.

2.16 Обладнання та інструменти, які використовуються при виконанні робіт, необхідно одразу ж після закінчення роботи промити органічними розчинниками (уайт-спіритом чи сольвентом).

2.17 На робочих місцях суміші зберігають у закритій тарі постачальника згідно з ТУ У В,2.7-24.1-31911658.001, в кількості, що не перевищує денного виробітку.

2.18 Норми витрати сумішей.

Надійна гідрофобізація поверхонь будівельних матеріалів досягається при дворазовому нанесенні захисних сумішей "Сілол". Витрата залежить від методу нанесення та пористості оброблюваної поверхні.

Орієнтовні норми витрати сумішей, при одноразовому нанесенні наведені в таблиці 1.

Таблиця 1. Норми витрати сумішей „Сілол" при одноразовому нанесенні

Оброблювальний матеріал

Витрата суміші*, мл/м2, при нанесенні:

Пензлем,

щіткою, валиком

Пневморозпилювачем, апаратом безповітряного розпилення

1

2

3

Бетон

200-230

250-300

Залізобетон

200-230

250-300

Примітка*     У таблиці зазначена витрата сумішей при нанесенні першого шару, при нанесення другого шару витрата зменшуется на (20-30)%.Середня витрата сумішей  „Сілол" на два шари складає (450-500) мл/м2

2.19 Після суцільного фарбування споруд  виконують запис в книзі штучних споруд, де відображають : дату фарбування; метод підготовки поверхні; спосіб нанесення захисного  покриття.

2.20 На спорудах з великим обсягом робіт і в важкодоступних місцях захисне покриття наносять механічним методом - пневматичним розпиленням.

2.21 Для нанесення захисною кольорової суміші "Сілол" методом пневматичного розпилення використовується установка (рисунок 2), що складається з фарба­розпилювача, шлангів для подання стислого повітря і  суміші, джерела стислого повітря, масловодовідоокремлювача і фарбо­нагні­тального бака з редуктором. Стисле повітря від компресора через  повітроочисник направляється до фарбонагнітального баку, з якого суміш "Сілол" під тиском поступає шлангом у фарборозпилювач.

Обладнання для механізованого нанесення захисного покриття розміщують під спорудою або на проїзній частині  споруди. Фарбонагнітальний бак встановлюється на тротуарі або риштуваннях. Довжина основного повітряного шлангу від компресора до фарбонагнітального бака має бути не більше 30 м, а довжина повітряного і фарбонагнітальних шлангів не  менше 10 м.

2.22 В процесі нанесення  захисної кольорової суміші "Сілол"  фарборозпилювач переміщують  рівномірно на відстані  30-50 см від елементу, перпендикулярно до поверхні, яку фарбують.

На вертикальні стінки  споруд покриття наносять зверху вниз до зручного рівня, після чого виключений фарборозпилювач зсувають вправо від нанесеної смуги і після виключення перемішують вгору и і т.д.

2.23 Калькуляція трудових витрат з улаштування захисного кольорового покриття "Сілол"  на штучних автодорожніх спорудах  наведена в таблиці 2.

2.24 Графік виконання робіт наведено в таблиці 3.

Таблиця 2.     Калькуляція трудових витрат на улаштування захисного кольорового  покриття  "Сілол" на автодорожніх штучних спорудах.

Найменування робіт

Од. виміру

Обсяг робіт

Затрати праці, люд-год.

Склад бригади

Тривалість роботи, год

на од.виміру

на весь обсяг робіт

1

2

3

4

5

6

7

8

1

Підготовка робочого місця

м2

100

 

2

монтажн.

констр.

4р.-1, 3р.-1

1

2

Піскоструминна очистка поверхні від старого покриття, бруду, жиру

Е5-3-12(3)

1 м2

100

0,1008

10,08

піскоструминники

4р.-1

3р.-1

5,04

3

Промивка водою

Е5-3-12

1 м2

100

0,1008

10,08

піскоструминники

4р.-1

3р.-1

5,04

4

Осушення поверхні підложки

Е5-3-12

1 м2

100

0,1008

10,08

піскоструминники

4р.-1

3р.-1

5,04

5

Нанесення першого шару покриття

Е5-3-29 (5)

л

17

1,1

18,7

маляр будівельний

5розр.-2

3розр.-1

6,23

6

Нанесення другого шару покриття

Е5-3-29 (5)

л

13

1,1

14,3

маляр будівельний

5розр.-2

3розр.-1

4,77

7

Обслуговування компресора

 

 

 

 

машиніст компрес. піскостр. фарбув. агрегатів

27,12

2.25 Операційний контроль якості робіт з улаштування захисного покриття „Сілол" наведено в таблиці 4.

Таблиця 3. Схема операційного контролю якості робіт

 

Операції, які підлягають контролю

Контроль якості виконання робіт

Виконавцем робіт

Майстром

Склад

Спосіб

Строки

Залучені служби

1

2

3

4

5

6

 

Підготовка поверхні -чищення від окислів і мінеральних олій

Наявність бруду, старої фарби, мінеральних олій

Візуально згідно з ТУ У В.2.7-24.1-31911658.001-2002

До нанесення захисної суміші

 

 

Перевірка суміші

 

Випробування в лабораторії, візуально на місці

До початку фарбування

Будівельна лабораторія

 

Фарбування поверхні бетону

Пропуски, патьоки чи видно бетон

Візуально

Після висихання кожного шару

 

 

3 ТЕХНІКО-ЕКОНОМІЧНІ ПОКАЗНИКИ

Техніко-економічні показники на виконання улаштування захисного покриття „Сілол" кольоровий.

Витрати праці на прийняту одиницю виміру та на весь обсяг робіт - 67,32.

Витрати машино-змін на весь обсяг робіт 27,12.

Виробіток на одного робітника за зміну в фізичному виражені - 11,88 м2.

4 МАТЕРІАЛЬНО ТЕХНІЧНІ РЕСУРСИ

Таблиця 4. Потреби в будівельних конструкціях, деталях, напівфабрикатах, матеріалах, устаткуванні

Будівельні конструкції, деталі, напівфабрикати, матеріали та устаткування

Марка, НД

Одиниця виміру

Кількість

1

2

3

4

Пісок природній щільний рядовий з модулем крупнисті піску МК 1,0-1,5 і більше

ДСТУ Б В.2.7-29

 

м3

5,82

Вода

 ГОСТ 2874-82

м3

5,82

Покривальна захисна суміш

жидкая силиконовая композиция (2 шари)

„СІЛОЛ" (ТУ У В.2.7-24.1-31911658.001-2002)

л

30

Таблиця  5. Потреба в машинах, устаткуванні, інструменті, інвентарі і пристроях

Машини, устаткування інструмент, інвентар і пристрої

Тип

Марка

Кількість

Технічна характеристика

1

2

3

4

5

Компресор пересувний

Поршневий, дво­циліндровий, одно ступеневий з повітряним охолодженням

СО-7А

1

Продуктивність-30 м3/год , max. робочий тиск -6 кг/см2; ємкість ресивера - 22 л; габаритні розміри 1000*485*820 мм; маса - 140кг

Фарбонагнітальний бак

 

СО-13А

1

Ємність 20 л, робочий тиск - 4 кгс/см2

Кількість фарборозпи­лювачів 2;

Габаритні        розміри 1030.420.500 мм; Маса 40 кг

Фарборозпилювач

 

СО-71

1

Подача суміші „Сілол" - 160г/хв, Продуктивність 400м /год ; Тиск стис­лого повітря-4 кгс/см2; Витрати повітря  30 м3/год; Габар.. розміри 1 80.88.345 мм; Маса-0,60кг

Масловодовідокремлювач 

Тип переносний

С-732

1

Об'єм 35 л; максима­льний тиск 6 кгс/см2; Габарити, мм 1080.395.375 ; Маса 36 кг

Піскоструменевий  апарат

Однокамерний періодичної дії

 

1

Об'єм завантажуючого Робочий тиск повітря, 5-6 кгс/см2; Dвнут. повітряного шлангу - 25мм; Dвнут. матеріального шлангу - 32мм; Маса апарату (без піс­ку) -210кг

Піскоструменевий переносний апарат

Безкамерний піскострумене-

вий апарат

 

1

Продуктивність 5 м2/год Ємність живильного бака, 42л; Тиск повітря -5 кгс/см2;  Dвнут. повітряного шлангу, 18мм; Dвнут. шлангу для пі­ску, 32мм; L=5 м Маса апарату (без піску), 210 кг

Пістолет-розпилювач з металомінерало-керамічним соплом

 

 

1

з ресурсом 80-100 годин

5    ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ТА ОХОРОНА ДОВКІЛЛЯ

5.1  Піскоструменевий апарат повинен мати паспорт і задовольняти вимогам ДНАОП 0.00-1.08-94 "Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском". Вказаних правил мають  дотримуватися під час виконання робіт.

5.2 Запобіжний клапан  піскоструменевого  апарату має бути відрегульований на тиск стислого повітря до 4 кгс/ см2, що перевищує на 10% номінальне. Запобіжні клапани і манометри мають бути опломбовані.

5.3 З'єднувати шланги слід за допомогою двосторонніх штуцерів і ніпелів, з кріпленнями хомутиками. Перед початком і після закінчення роботи шланги і сопла необхідно продувати повітрям. Перегинати і скручувати шланги не дозволяється.

5.4 Для захисту органів дихання від піщаного пилу слід застосовувати прилади ізолюючого типу у виді шлангових протигазів або скафандрів з поданням повітря для дихання від компресорної лінії  ( скафандр типу МШОТ-49 і т.п.)

5.5 При малих обсягах робіт, що виконуються на відкритому повітрі  при добрій природній вентиляції, застосовують індивідуальні протипилові респіратори типу ШБ-1 "лепесток".

5.6 Повітря, яке подається в скафандр ( 180-200 л/хв) повинно бути попередньо пропущено через фільтр для очищення від парів масла, води, вуглеводів і оксиду вуглецю.

5.7 Працювати з приставних драбин механізованим інструментом не дозволяється.

5.8 При перенесенні з одного місця в інше електро- пнемоінструмент має бути виключений.

5.9 Працюючи з сумішами "Сілол" і леткими органічними розчинниками мають знати та виконувати правила особистої гігієни, промсанітарії і безпечних методів ведення фарбувальних робіт.

5.10 Розпилення суміші "Сілол" слід проводити в фільтруючих або ізолюючих респіраторах. При роботі із сумішами необхідно користуватися засобами індивідуального захисту: костюм згідно з ГОСТ 12.4.111; взуття згідно з ГОСТ 12.4.004; рукавиці спеціальні згідно з ГОСТ 12.4.010; окуляри захисні згідно з ГОСТ 12.4.013; фартухи спеціальні згідно з ГОСТ 12.4.029,захисні засоби для запобігання відкритих ділянок шкіри пасту "Біорукавички" згідно з ТУ У 13667483. 007.

5.11 Всі фарбувальні роботи, а також зберігання сумішей "Сілол" слід виконувати з дотриманням вимог ГОСТ 12.3.005.

5.12 При провадженні робіт з гідрофобізуючими сумішами "Сілол" необхідно дотримувати вимог безпеки згідно з СНиП ІІІ-4, ТУ У В.2.7-24.1-31911658.001, ГОСТ 12.3.040; НАПБ А.01.001, ДНАОП 0.03-1.04 та ГОСТ 12.3.005 "Работы окрасочные. Общие требования безопасности".

5.13 Під час готування матеріалів не наближати обличчя і не вдихати з відкритої ємності розчинника. У разі контакту з шкірою, слизовою оболонкою або очами, промити теплою проточною водою і звернутися до лікаря.

5.14 Під час роботи з сумішами необхідно дотримуватись правил протипожежної безпеки, що  передбачені при роботі з лакофарбовими матеріалами: не курити і не користуватись відкритим вогнем. Дільниці фарбування мають бути обладнані засобами пожежної безпеки згідно з ГОСТ 12.3.009.

5.15 У випадку попадання суміші на підлогу її засипають піском, збирають дерев'яним чи алюмінієвим совком і утилізують як малонебезпечний продукт згідно з ДСанПіН 2.2.7.029  "Державні санітарні  правила і норми. Гігієнічні вимоги щодо поводження з промисловими відходами та визначення їх класу небезпеки для здоров'я населення".

5.16 Забороняється зливати суміш і в каналізацію або в містах, не призначених  для збору малотоксичних відходів виробництва.

 

                  ПЕРЕЛІК НД, НА ЯКІ ДАЮТЬСЯ ПОСИЛАННЯ В ЦІЙ

                                       ТИПОВІЙ ТЕХНОЛОГІЧНІЙ КАРТІ

 

ДБН В.2.3-4-2000

Споруди транспорту. Автомобільні дороги

ДБН Д.2.2-30-99

 Збірник  „ Мости і труби"

ДБН Д.2.2-218-045-2001

 Відомчі ресурсні кошторисні норми. Ремонт автомобільних доріг та мостів

ДСТУ Б В.2.7-29-95

Будівельні матеріали. Дрібні наповнювачі природні, із відходів промисловості, штучні для будівельних матеріалів,  виробів, конструкцій та робіт.Класифікація

ДНАОП 0.00-1.08-94

Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском

ДНАОП 0.03-1.04-72

Санітарні норми при фарбувальних роботах із застосуванням ручних розпилювачів № 991-72

СНиП ІІІ-4-80

Техника безопасности в строительстве

ДСанПіН 2.2.7.029-

Державні санітарні правила і норми. Гігієнічні вимоги щодо поводження з промисловими відходами та визначення їх класу небезпечності для здоров'я населення

НАПБ А.01.001-95

Правила пожежної безпеки в Україні

ГОСТ 12.3.005-75

Работы  окрасочные. Общие требования безопасности

ГОСТ 12.3.040-86

ССБТ  Строительство. Работы кровельные и гидроизоляционные. Требования безопасности

ГОСТ 12.4.004-74

ССБТ  Респираторы фильтрующие противогазовые РПГ-67. Технические условия

ГОСТ 12.4.010-75

ССБТ  Средства индивидуальной защиты.  Рукавицы специальные. Технические условия

ГОСТ 12.4.013-85

ССБТ  Очки защитные. Общие технические условия

ГОСТ 12.4.029-75

ССБТ  Фартуки специальные. Технические условия

ГОСТ 12.4.111-82

ССБТ  Костюмы мужские для защиты от нефти и нефтепродуктов. Технические условия

ГОСТ 2874-82

Вода питьевая. Гигиенические требования и контроль качества

ГОСТ10214-78

Сольвент нефтяной. Технические условия

ТУ У 13667483.007-97

Біорукавички

ТУ У В.2.7-24.1-31911658.001-2002

Суміші  сілол

 



Copyright© Науково-виробниче підприємство "КРОК", 2002-2022